Chcielibyśmy się podzielić informacją o kolejnym wyroku pomyślnym dla Klienta reprezentowanego w sprawie przez Kancelarię Adwokacką Dr Tomasz Jezierski & Współpracownicy. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej zaskarżoną przez Kancelarię i zasądził na rzecz strony skarżącej koszty postępowania.

Tym razem Kancelaria reprezentowała w sprawie podatkowej spółkę kapitałową (spółkę celową) należącą do grupy podmiotów powiązanych. Spółka celowa powstała dla ograniczenia ryzyka w związku z rozszerzeniem działalności gospodarczej przez grupę o nową branżę. Spółka celowa została wyposażona w oparciu o różne tytuły prawne w majątek konieczny do prowadzenia działalności gospodarczej.

Istota sprawy polegała na tym, że organy skarbowe zakwestionowały fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę celową i wyzerowały stratę tej spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za badany rok podatkowy. Między innymi organy podatkowe nie zakwestionowały ważności zidentyfikowanych czynności prawnych a jedynie ich potrzebę gospodarczą. W istocie organy skarbowe w oparciu o bardzo rozbudowaną argumentację próbowały konstruować na bazie różnych podstaw prawnych zarzut nadużycia prawa podatkowego lub uchylania się od opodatkowania. W dodatku decyzja DIAS została wydana po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, jednakże w międzyczasie zostało wszczęte postępowanie karne skarbowe wobec członka zarządu spółki.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Kancelaria przede wszystkim dokonała analizy działalności spółki celowej oraz podstaw prawnych decyzji pierwszej i drugiej instancji. Kancelaria w oparciu o szeroką argumentację zakwestionowała ustalenia organów, że działalność spółki celowej miała charakter pozorny oraz podważyła możliwość wydania decyzji o takiej treści w oparciu o obowiązujące wówczas przepisy podatkowe. Kancelaria zarzuciła więc w istocie brak podstawy prawnej tak sformułowanej decyzji. Zarzucono także wydanie decyzji po upływie terminu przedawnienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził na rzecz spółki koszty postępowania. Sąd nie uznał wprawdzie zarzutu przedawnienia i instrumentalnego charakteru postępowania karnego skarbowego ze względu na dużą aktywność organów, ale – co najważniejsze – podzielił zarzuty stanowiące istotę skargi, to jest brak możliwości zarzucenia pozorowania działalności gospodarczej w ustalonym stanie faktycznym oraz konstruowania zarzutu obejścia prawa podatkowego czy nadużycia prawa podatkowego w stanie prawnym miarodajnym dla analizowanego roku podatkowego. Sąd uznał, że błędne jest stanowisko organów, które jako podstawowe kryterium prowadzenia działalności gospodarczej przyjęły nieosiągnięcie zysku. Ponadto zgodnie optymalizacja podatkowa przy użyciu legalnych instrumentów prawnych może być jednym z elementów planowania swojej aktywności.

Wyrok nie jest prawomocny. Organ drugiej instancji wniósł skargę kasacyjną.